Powiatowy zespół swoim działaniem obejmuje 16 gmin powiatu lubelskiego:
- Bełżyce
- Borzechów
- Bychawa
- Garbów
- Głusk
- Jabłonna
- Jastków
- Konopnica
- Krzczonów
- Niedrzwica Duża
- Niemce
- Strzyżewice
- Wojciechów
- Wólka Lubelska
- Wysokie
- Zakrzew
Miejsce stałego pobytu ustala się na podstawie przepisu ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z dnia 10 kwietnia 1974 roku (tekst jednolity Dz. U. Nr 139 poz 993 z 2006 r. z późn. zm.) i zgodnie z zawartym w ustawie obowiązkiem meldunkowym jest nim miejsce stałego zameldowania.
W przypadku osób przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów zdrowotnych lub rodzinnych podstawą ubiegania się o wydanie orzeczenia jest wskazanie miejsca zameldowania na pobyt czasowy na terenie powiatu lubelskiego
STATUS PRAWNY
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) z siedzibą w Lublinie został powołany zarządzeniem nr 86/2002 Starosty Lubelskiego z dnia 1 lipca 2002 r. Zespół działa na podstawie przepisu:
- Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003 r., Nr 139, poz. 1328).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. z 2002 r., Nr 17, poz. 162).
ZAKRES DZIAŁANIA
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności z siedzibą w Lublinie wydaje:
- orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
- orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które ukończyły 16 rok życia,
- orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień dla osób, które posiadają orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy, o których mowa w art. 5 i 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
- legitymacje osób niepełnosprawnych.