Przedsiębiorczość Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego koncentruje się głównie wokół aglomeracji miejskich, z których największym ośrodkiem jest Lublin. Łącznie na obszarze LOM zarejestrowanych jest ponad 59 tys. podmiotów gospodarczych, co stanowi 40% wszystkich firm na Lubelszczyźnie. Zdecydowana większość, bo aż 96%, to przedsiębiorstwa prywatne. Główne kierunki inwestowania obejmują: handel i naprawy, wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę, edukację, przemysł i usługi.
Około 70% kapitału zagranicznego pochodzi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Szwajcarii. Do największych inwestorów należą: Perła Browary Lubelskie S.A., Daimler Chrysler Aerospace – Świdnik, ROTO FRANK Sp. z o.o., Faelbud S.A., Nicols Poland Sp. z o.o., Aliplast Sp. z o.o., Zakłady Chemiczne Permedia S.A. Część spółek z udziałem kapitału zagranicznego zarejestrowanych w LOM należy do przedsiębiorstw, które zainwestowały powyżej 1 mln USD i znajdują się na liście Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. w Warszawie.
Podmioty gospodarcze, zarejestrowane w rejestrze REGON:- ogółem – 59 062
- sektor publiczny – 1 899
- sektor prywatny – 57 163
W LOM-ie działają także wyspecjalizowane centra usług informatycznych i finansowo-księgowych. Firmy z sektora BPO działające w Lublinie: Genpact, Orange, Intelligo, CRH Żagiel, Telekomunikacja Polska S.A., Polskie Centrum Marketingowe.
Od wielu lat przybywa w regionie inwestycji z sektora BPO. W Lublinie jest ponad 60 tys. m2 powierzchni biurowej, w planach przewiduję się utworzenie kolejnych 70 tys. m2.