Innowacyjne rozwiązania dla osób niesłyszących – wideo - konferencje
Zgodnie z ustawą o języku migowym i innych środkach komunikowania się, w Punkcie Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Lublinie zainstalowany został specjalny telefon, umożliwiający dostęp do wideo - tłumaczeń. Dzięki temu urządzeniu, które łączy się za pośrednictwem internetu z profesjonalnym tłumaczem języka migowego – osoby niesłyszące mogą samodzielnie załatwiać swoje sprawy w urzędzie, bez wcześniejszego umawiania wizyty. Podczas wideo-konferencji możliwa jest komunikacja trzech osób: pracownika urzędu, tłumacza języka migowego oraz osoby niesłyszącej. Problem, z którym przychodzi osoba niesłysząca, rozwiązywany jest w czasie rzeczywistym. Urzędnik bierze udział w przeprowadzanej "rozmowie", jednocześnie wykonując formalności niezbędne do sfinalizowania sprawy.
Zapewnienie osobom uprawnionym usług tłumacza języka migowego w trakcie wizyty w Starostwie Powiatowym w Lublinie.
Podstawa prawna Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. Nr 209, poz. 1243)
- Wymagane dokumenty
Podstawą do zapewnienia usług tłumacza języka migowego jest przesłanie przez osobę uprawnioną zgłoszenia do Punktu Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Lublinie.
Zgłoszenie powinno być przesłane co najmniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem wizyty w urzędzie pocztą elektroniczną na adres e-mail: starostwo@powiat.lublin.pl lub faksem na numer 0815286601
Zgłoszenie powinno obejmować następujące informacje:
- Imię i nazwisko osoby uprawnionej.
- Adres zamieszkania.
- Adres e-mail lub numer faksu.
- Wybrana metoda komunikowania się (PJM, SJM, SKOGN*).
- Informacja na temat sprawy, załatwianej w urzędzie, przez osobę uprawnioną. W przypadku sprawy, która jest w toku, należy podać sygnaturę sprawy.
- Orzeczenie potwierdzające prawo do bezpłatnej usługi (więcej informacji w pozycji opłaty).
- Opłaty
Świadczenie usługi tłumacza języka migowego jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r., Nr 127, poz. 721 z późn. zm.).
- Termin załatwienia sprawy
Zgłoszenie powinno być przesłane co najmniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem wizyty w urzędzie pocztą elektroniczną lub faksem.
- Jednostka odpowiedzialna:
Punkt Obsługi Klienta, ul. Spokojna 9, 20-074 Lublin
e-mail: starostwo@powiat.lublin.pl
Tel.: 81 528 66 03
Fax: 81528 66 01
- Uwagi
Usługa będzie dostępna po wejściu w życie przepisów wykonawczych w sprawie zasad funkcjonowania rejestru tłumaczy polskiego języka migowego, systemu językowo-migowego i sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych.
Rejestr tłumaczy dla województwa lubelskiego będzie prowadzony przez Oddział Kontroli w Wydziale Nadzoru i Kontroli Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie (tel. 81-74-24-226, e-mail: asapala@lublin.uw.gov.pl).
* PJM - polski język migowy,
* SJM - system językowo-migowy,
* SKOGN - sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych.