- Szczepienia przeciw COVID-19 to jedyny sposób, byśmy zabezpieczyli się przed czwartą falą koronawirusa. Nawet jeśli nam się to w pełni skutecznie nie uda – w sensie liczby zakażeń – to przede wszystkim zmniejszenia niebezpieczeństwa dla utraty zdrowia, życia. To niezmiernie ważne, nie ma innej metody – podkreśla wojewoda Lech Sprawka.
W ramach akcji prowadzone są szczepienia przeciw COVID-19 w dwóch mobilnych punktach szczepień (ambulans - "szczepieniobus"), w którym wszyscy zainteresowani będą mogli zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, bez wcześniejszego umawiania się czy zapisywania na konkretną godzinę. Szczepieniobusy będą lokalizowane w gminach z najniższym procentem wyszczepialności mieszkańców oraz podczas większych wydarzeń plenerowych. Zgodnie z decyzją wojewody lubelskiego, przygotowywane są dwa kolejne "szczepieniobusy".
- Pomysł wykorzystania w województwie lubelskim mobilnych punktów szczepień – „szczepieniobusów” w realizacji Narodowego Programu Szczepień wynika z tego, że dynamika szczepień w naszym województwie jest jedną z najgorszych w skali kraju. Uwzględniając specyfikę naszego województwa, gdzie wielu mieszkańców mieszka na terenach wiejskich, zdecydowaliśmy się na upowszechnienie właśnie tej formuły prowadzenia szczepień. Szczepienia w ramach "szczepieniobusów" prowadzimy dwutorowo: w sposób planowy w tych powiatach i gminach, które mają najgorsze współczynniki wyszczepień, a w czasie weekendów – podczas większych imprez plenerowych - podkreśla Lech Sprawka.