Festiwal swoją obecnością zaszczycili Marek Wieczerzak - Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Magdalena Filipek – Sobczak - reprezentująca Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Magdalena Udrycka i Marcin Olszak – Radni Powiatu Lubelskiego, Marta Janeczko – Skarbnik Powiatu Lubelskiego, Jacek Figarski – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie oraz Rafał Lipert – Dyrektor Domu Dziecka „Dworek” w Dąbrowicy, Domu Dziecka „Nowy Dom” w Przybysławicach i Centrum Administracyjnego w Przybysławicach.
2 i 3 lipca br. w Parku Zdrojowym w Nałęczowie na placu przy Starych Łazienkach odbyło się wydarzenie, które było okazją do wymiany doświadczeń i integracji Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Puławskiego i Lubelskiego, a także twórców i rękodzielników ludowych.
Celem festiwalu była popularyzacja żywych i zanikających zjawisk kultury ludowej, promowanie lubelskiej tradycji kulturalnej i lubelskiej sztuki ludowej.
Goście festiwalu mogli liczyć na inspirujące warsztaty tj. kowalskie, hafciarskie, wikliniarskie i malowanie na szkle. Spotykali się z ciekawymi ludźmi, brali udział w licznych koncertach, degustowali przepysznych wyrobów kulinarnych i podziwiali oryginalne rękodzieło z regionu.
Na dwóch scenach odbywały się występy artystyczne. Pierwszego dnia festiwalu mogliśmy wysłuchać m. in. Orkiestry Dętej Nałęczowskie Dęciaki, Kapeli Wojciechowskiej, Zespołu „Cud nad Wisłą”, KGW Siepraiczanki, KGW Sporniczanki, a także recitalu wokalnego Anety Dąbskiej. Na zakończenie dnia odbyła się potańcówka z zespołem BeFolk. Drugiego dnia na scenie głównej wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich Bochotnica, Zespół Ludowy „Prosto z Pola”, Zespół Śpiewaczy przy KGW w Prawiednikach, Kapela z Marcinkowej Górki oraz Stylowa Orkiestra Taneczna. Ponadto, zorganizowane zostały specjalne strefy z atrakcjami: strefa warsztatowa, w której można było poznać m.in. tajniki haftu czy tkactwa, strefa dla dzieci z grami i zabawami oraz strefa aktywnego wypoczynku z jogą czy pobyt w ziołowym spa.
Na malej scenie festiwalowej odbywały się spotkania z tradycją, a ich różnorodna tematyka obejmowała rozmowy z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami manufaktury różanej, gospodarstw ekologicznych, twórców koron i haftów, tradycja w każdym ziarenku, czy wyrobów z wikliny, strojów powiśla puławskiego i wyplatanie od pokoleń.
Na stoisku Powiatu Lubelskiego zorganizowane zostały konkursy z nagrodami dotyczące wiedzy na temat powiatu, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy festiwalu mieli możliwość obejrzenia na zainstalowanym na stoisku telebimie zdjęć i filmów dotyczących ważnych wydarzeń z życia Powiatu Lubelskiego. Inkubator Pszczelarstwa z Pszczelej Woli oferował miód, całuski pszczelowolskie, a także zachęcał do wzięcia udziału w warsztatach tworzenia świec z wosku pszczelego.
Podczas Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich Tradycyjnie w Nałęczowie odbył się konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Nasze Kasze”. Przedmiotem konkursu była potrawa z kaszy lubelskiej przygotowana w jednej z dwóch kategorii: potrawa słona i słodka. Po przeprowadzonej degustacji międzynarodowa (polsko-hiszpańska) komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.
Kategoria potrawy słone
I miejsce: KGW Sadurki (Powiat Puławski)– gołąbki z kaszą pęczak i leśnymi grzybami
II miejsce: KGW Karmanowice (Powiat Puławski)– kaszanka
III miejsce: KGW Zarzeczanki (Powiat Puławski) – klops zarzeczański z sosem grzybowym
Wyróżnienie otrzymało KGW Osmolice (Powiat Lubelski) – gołąbki z kaszy gryczanej i grzybami oraz sosem grzybowym
Kategoria potrawy słodkie:
I miejsce: KGW Dominów (Powiat Lubelski) – sakiewki gryczane z owocami
II miejsce: KGW Zarzeczanki (Powiat Puławski) – placek z kasza gryczaną
III miejsce: KGW Sieprawiczanki (Powiat Lubelski) – deser z kaszy jaglanej z musem z owoców sezonowych
Wyróżnienie otrzymało KGW Żyrzyn (Powiat Puławski) – Piróg biłgorajski z dżemem
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu kulinarnego i zachęcamy do obejrzenia
fotorelacji z całego wydarzenia na naszym facebooku
Pierwszy Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – „Tradycyjnie w Nałęczowie” przeszedł już do historii. W jego uczestnikach pozostało wiele emocji i wspaniałe wrażenia. Był znakomitą okazją do zbliżenia kultur Powiśla i Wyżyny Lubelskiej, wzajemnego poznania i wymiany doświadczeń. Gości wydarzenia, z terenu całej Polski, zachwycił bogactwem barw, dźwięków i smaków zaprezentowanych przez nasze gospodynie i gospodarzy. Koloryt i estetyka Festiwalu mogą stanowić powód do dumy dla jego organizatorów i uczestników. Zarówno miejsce – Park Zdrojowy jak też wytworzony klimat sielskiego, włościańskiego spotkania na długo utkwią w pamięci jego uczestników. Wszyscy zgodnie uznali, że bogactwo naszej rodzimej kultury zobowiązuje do kontynuacji i organizacji podobnych spotkań w przyszłości.
W imieniu Zarządu Powiatu w Lublinie dziękujemy Gminie Nałęczów i Powiatowi Puławskiemu za zaproszenie do współorganizacji Festiwalu w Nałęczowie. Jesteśmy wdzięczni za umożliwienie prezentacji bogatego dorobku Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów folklorystycznych z terenu powiatu lubelskiego. Szczególne podziękowania kierujemy do pomysłodawcy organizacji tego wspaniałego Festiwalu Małgorzaty Pacholik oraz całego Zespołu Nałęczowskiego Ośrodka Kultury pod dyrekcją Łukasza Króla, realizującego całe przedsięwzięcie. Społecznościom tworzącym Koła Gospodyń Wiejskich, które wzięły udział w pierwszej edycji Festiwalu składamy wielki pokłon i podziękowanie. Już oczekujemy kolejnego spotkania. Do zobaczenia za rok w Nałęczowie.
więcej zdjęć z tego wspaniałego wydarzenia znajdą Państwo na naszym facebookowym funpage'u