W spotkaniu udział wzięli: dr inż. Sylwia Pisarek-Piotrowska - Starosta Lubelski, Marta Janeczko - Skarbnik Powiatu oraz Paweł Paszko - Dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Lublinie wraz z pracownikiem Wydziału - Krzysztofem Dudzińskim.
W ubiegłym roku zamknięta została przez przewoźnika prywatnego linia komunikacyjna przez co mieszkańcy wielu miejscowości na terenie gmin Krzczonów, Jabłonna i Głusk dotknięci zostali „wykluczeniem komunikacyjnym”. Przedstawiciele gmin oraz mieszkańcy zwrócili się do Starosty Lubelskiego o przeciwdziałanie temu negatywnemu zjawisku. Podjęte zostały starania o uruchomienie linii, która mogłaby zaspokoić potrzeby transportowe ludności. Z przyjemnością można przekazać informację, że od dnia 3 lutego br. rozpocznie funkcjonowanie linia, przebiegająca przez następujące miejscowości: Krzczonów, Krzczonów-Sołtysy, Żuków-Pierwszy, Żuków-Drugi, Żuków-Kolonia, Policzyzna, Żuków-Kolonia, Żuków-Pierwszy, Żuków-Drugi, Olszanka, Chmiel Drugi, Chmiel Pierwszy, Chmiel-Kolonia, Skrzynice-Kolonia, Czerniejów-Kolonia, Czerniejów, Głuszczyzna, Mętów, Ćmiłów, Wólka Abramowicka, Dominów (na czas remontu drogi powiatowej nr 2123L trasa prowadzona będzie objazdem, zgodnie z rozkładem jazdy zamieszczonym na stronie internetowej starostwa).
Celem publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego jest ograniczenie negatywnych skutków wykluczenia komunikacyjnego. Planowanie, organizowanie i funkcjonowanie przewozu osób, odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Źródłem finansowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej są środki własne organizatora oraz środki z budżetu Państwa. Dzięki dopłatom z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej oraz wsparciu gmin, przez które przebiegają wspomniane linie, możliwe jest tworzenie oraz utrzymanie sieci komunikacyjnej na obszarze naszego powiatu.
Pierwsza linia komunikacyjna o charakterze użyteczności publicznej, której organizatorem jest Powiat Lubelski, uruchomiona została w listopadzie 2019 r. na trasie Białawoda – Borzechów – Bełżyce, a kolejna w grudniu tego samego roku na trasie Strzyżewice-Iżyce-Bychawa. Ze względu na wybuch pandemii SARS-COV-2 organizacja przewozów pasażerskich w 2020 r. napotkała wiele ograniczeń i wyzwań. Dopiero od 1 października 2020 udało się uruchomić sześć nowych tras, a kolejne dwie od dnia 16 listopada tegoż roku. Jeszcze jedna trasa powstała 1 lipca 2021, dzięki czemu na obszarze powiatu lubelskiego do końca 2021 roku działało łącznie jedenaście linii komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej. W latach 2022-2023 działało dziewiętnaście linii, natomiast w roku 2024 było ich w sumie osiemnaście.
W tym miejscu należy także wspomnieć o innych inicjatywach związanych z publicznym transportem zbiorowym, podejmowanych przez organizatora. W roku 2024 stworzona została wyszukiwarka połączeń autobusowych, która znajduje się na stronie internetowej starostwa: https://www.powiat.lublin.pl/transport/wyszukiwarka-polaczen.html, a na przystankach autobusowych umieszczone zostały tablice na rozkłady jazdy. Celem Powiatu Lubelskiego jest dalsza rozbudowa sieci komunikacyjnej, z uwzględnieniem połączenia gmin ze stolicą naszego regionu oraz ulepszanie świadczenia usług, w celu dostosowania do rosnących potrzeb mieszkańców, dlatego nieustannie podejmowane są niezbędne działania.