Geodezja „najdroższa”

października
2024

Zgodnie z zatwierdzonym przez Komisję Europejską Programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 Województwo Lubelskie na realizację założeń programu przeznaczy ponad 2,4 mld euro. Na dzień dzisiejszy największym i „najdroższym” projektem realizowanym w ramach FEL 2021 – 2027 jest partnerska inicjatywa 22 jednostek samorządu terytorialnego pn. „e-Geodezja II – uzupełnienie cyfrowego zasobu geodezyjnego województwa lubelskiego”, której liderem jest Powiat Lubelski. Łączna wartość projektu opiewa na kwotę 189 mln złotych.

Mając na uwadze istotę przedsięwzięcia w dniu 17 października br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lublinie spotkali się wszyscy partnerzy projektu. Spotkanie otworzyła dr inż. Sylwia Pisarek-Piotrowska – Starosta Lubelski, witając wszystkich przybyłych gości. Podczas spotkania omówiono główne założenia, prowadzone i planowane postepowania przetargowe oraz inne zadania wynikające z założeń przedsięwzięcia. Zgromadzeni goście zapoznali się z harmonogramem prac i wyzwaniami jakie stoją przy realizacji tego ważnego dla mieszkańców zadania.

Obecnie pierwsze postepowanie przetargowe na zadanie: „Utworzenie oraz modernizacja cyfrowych baz danych: EGiB, BDOT500, GESUT dla potrzeb realizacji projektu „e-Geodezja II - uzupełnienie cyfrowego zasobu geodezyjnego województwa lubelskiego” jest kontrolowane przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po zakończeniu kontroli i podpisaniu umów z wykonawcami prac geodezyjnych, będzie można zauważyć wzmożony ruch geodetów pracujących w terenie, a efekty ich pracy zostaną przeniesione do cyfrowych baz geodezyjnych partnerów projektu.

Dlaczego dane będące w zasobach geodezyjnych instytucji publicznych są tak ważne? Ponieważ dane geodezyjne przechowywane przez samorządy mają kluczowe znaczenie zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Umożliwiają zarządzanie własnością, wspierają rozwój miast i powiatów, poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia oraz chronią środowisko. Ich dostępność i dokładność mają bezpośredni wpływ na codzienne funkcjonowanie obywateli oraz rozwój całego społeczeństwa.

Jakie korzyści będą mieli mieszkańcy i przedsiębiorcy? Efektem projektu będzie między zwiększenie zakresu informacji publicznej udostępnianej w postaci cyfrowej dotyczącej zasobów geodezyjno-kartograficznych, zwiększenie jakości i dostępu do e-usług z zakresu geodezji dla mieszkańców, instytucji publicznych i przedsiębiorstw. Po zakończeniu projektu, dzięki rzetelnym i aktualnym danym w bazach geodezyjnych, każdy mieszkaniec, przedsiębiorca czy też przedstawiciel instytucji publicznej będzie mógł skorzystać z e-usług, bez konieczności odwiedzenia urzędu prosto ze swojego domu czy biura – wnioskowane dane zostaną udostępnione w wersji elektronicznej.

Partnerzy projektu :
Powiaty: Bialski, Biłgorajski, Chełmski, Hrubieszowski, Janowski, Krasnostawski, Kraśnicki, Lubartowski, Łukowski, Opolski, Parczewski, Puławski, Radzyński, Rycki, Świdnicki, Tomaszowski, Włodawski, Zamojski oraz Miasta: Biała Podlaska, Chełm, Lublin.

Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 2.1 Cyfrowe Lubelskie.

Termin realizacji 2024 - 2027 r.

Wartość projektu ogółem: 189 000 000,00 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 111 223 200,00 zł