Uroczyste otwarcie drogi powiatowej

Opis zdjęcia: Słoneczny dzień na wiejskiej drodze z czerwoną ścieżką rowerową, białymi pasami przejścia i czerwono-białą barierą drogową na pierwszym planie. Na horyzoncie widać zielone pola i błękitne niebo z chmurami.
października
2024

W dniu 10 października br. miało miejsce uroczyste otwarcie drogi powiatowej nr 2264 L Lublin - Zemborzyce Tereszyńskie - rondo „Marynin” na odcinku od obwodnicy do granicy z miastem Lublin (skrzyżowanie z ul. Sarnią) – etap I.

W wydarzeniu udział wzięli dr inż. Sylwia Pisarek-Piotrowska - Starosta Lubelski, Krzysztof Komorski – Wojewoda Lubelski, Piotr Sawicki - Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie, Iwona Pulińska - Wicestarosta Lubelski, Andrzej Maj – Wicewojewoda Lubelski, Piotr Breś – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego oraz Marek Wojciechowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego,  Andrzej Kłapeć – Członek Zarządu Powiatu w Lublinie, Konrad Banach – Członek Zarządu Powiatu w Lublinie, a także Mirosław Żydek – Wójt Gminy Konopnica. W uroczystościach uczestniczyli także Tomasz Jabłoński – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lublinie zs. w Bełżycach, Radni Powiatu Lubelskiego, jak również zaproszeni goście i mieszkańcy.

Inwestycja obejmowała kompleksową rozbudowę ponad 4 km dróg w miejscowościach Zemborzyce Tereszyńskie, Zemborzyce Dolne oraz Zemborzyce Wojciechowskie. Realizowana była w terminie od 19 czerwca 2023 r. do 24 maja 2024 r., a jej całkowita wartość to kwota 28 278 720,90 zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to 15 968 532,04 zł. Finansowy udział Powiatu Lubelskiego w tej inwestycji to kwota 6 280 935,63 zł, a Gminy Konopnica 6 029 253,23 zł.

Powyższa inwestycja obejmowała następujący zakres prac:

1. wykonanie przy krawędzi jezdni ciągów pieszo-rowerowych o nawierzchni bitumicznej o długości 6 km, szerokości 3,20 m (z krawężnikiem) wraz z przejściami dla pieszych i przejazdami dla rowerzystów,
  2. wykonanie przy krawędzi jezdni chodników o długości 450 m o nawierzchni z betonowej kostki brukowej, grubość 6 cm (barwy szarej) i szerokości 2,20 m (z krawężnikiem),
  3. wykonanie 9 zatok autobusowych o nawierzchni z betonowej kostki brukowej gr. 8 cm (barwy grafitowej) o szerokości 3,0 m,
  4. wykonanie przy zatokach autobusowych peronów o nawierzchni z betonowej kostki brukowej gr. 6 cm (barwy szarej) o szerokości 1,7 m (z krawężnikiem),
  5. wykonanie przy zatokach autobusowych miejsc pod wiaty przystankowe o nawierzchni z betonowej kostki brukowej grubości 6 cm (barwy szarej) o wymiarach 5,0 m x 1,5 m.

Droga powiatowa oddana do użytku po rozbudowie przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki, jak również poprawi jakość życia mieszkańców i wszystkich podróżujących tą trasą.

Autor: Ewa Urban