Zapraszamy Narodowe Czytanie 2024

Plakat "Narodowe Czytanie" z datą 6.09.2024 promujący lekturę "Kordian" Juliusza Słowackiego. Zawiera napisy i oficjalny patronat.
września
2024

Serdecznie zapraszamy 6 września 2024 r. o godz. 10:00 na wyjątkowe wydarzenie jakim jest Narodowe Czytanie 2024, pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tradycyjnie odbędzie się ono w Zespole Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie (ul. Piłsudskiego 81).

Podczas tegorocznego Narodowego Czytania będziemy mieli przyjemność czytać „Kordiana" Juliusza Słowackiego. Utwór ten nawiązuje do powstania listopadowego, opisując historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, Kordian, jest młodym, romantycznym idealistą, który nie potrafi zrealizować zamachu na cara z powodu swojej wewnętrznej słabości. Słowacki analizuje przyczyny klęski powstania oraz kondycję pokolenia powstańców, sugerując, że tylko absolutne poświęcenie i walka do końca mogą przynieść niepodległość.

Jak podkreśla w swoim zaproszeniu Prezydent RP – Andrzej Duda, „Kordian to opowieść również o naszej współczesności o tym, że wolności i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa a niezdecydowanie , strach i złudzenia – do klęski".

W programie, oprócz wspólnego czytania, przewidziane są:

• konkurs wiedzy o twórczości autora dramatu
  • poczęstunek

Akcję Narodowe Czytanie organizuje Powiat Lubelski oraz Zespół Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie.

Patronat nad wydarzeniem objęła:

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie

Zapraszamy mieszkańców do czynnego udziału w wydarzeniu.

Do zobaczenia!

Autor: Ewa Urban