XX Ogólnopolskie Spotkania Kowali Wojciechów, 12-14 lipca 2024 r.

Plakat informacyjny XX Ogólnopolskiego Spotkania z Piosenką Harcerską i Turystyczną w Wojciechowie, z datami, programem wydarzenia, oraz sponsorem.
lipca
2024

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, w dniach 12 - 14 lipca 2024 r. organizuje Jubileuszowe, XX Ogólnopolskie Spotkania Kowali, podczas których spotkają się najlepsi kowale z całej Polski a także Czech. Impreza realizowana jest przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej historia sięga 1984 r. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie.

W tym roku w XX Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali weźmie udział aż 17 drużyn kowalskich. Zmierzą się oni w Konkursie Kowalstwa Artystycznego, w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich oraz w Konkursie o Nagrodę Publiczności.

Spotkania rozpocznie Sympozjum, w ramach którego zostanie przeprowadzony wykład nt„Profesjonalne podkuwanie koni – standardy XXI w.” oraz Instruktażowy pokaz podkuwania koni według standardów europejskich. Wykładowcami oraz wykonawcami pokazu będą utytułowani i doświadczeni podkuwacze z grupy Farriers of Małopolska, która prowadzi profesjonalne szkolenia kucia koni w całej Polsce.

W sobotę 13 lipca odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego, na który kowale w swoich kuźniach przygotowali wysięgnik uliczny natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. W tym dniu przewidziano również Widowiskowe Pokazy Podkuwania Koni.

W niedzielę, 14 lipca 2024 r.  W godzinach popołudniowych po Mszy św. w intencji kowali, odbędzie się pokaz kucia prac dowolnych. W tym dniu prace konkursowe będą oceniane przez zgromadzoną publiczność.  Autor pracy która otrzyma najwięcej punktów zostanie laureatem Nagrody Publiczności, natomiast wśród głosujących zostaną rozlosowane kute podkowy na szczęście. W godzinach wieczornych przewidziane jest NOCNE KUCIE.

Dla najmłodszych przygotowane będzie Podwórko Zabaw Kowalskich, na którym kowaleanimatorzy poprowadzą gry, zabawy i naukę kucia.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej  oraz występy zespołów artystycznych. Gwiazdami tegorocznych spotkań będą zespół Guzowianki,Izabela Trojanowska oraz zespół Ex Maanam.

Plakat z programem imprezy w załączeniu.

Szczegółowych informacji udziela:
Agnieszka Gąska,