Wśród szkolnej społeczności są uczniowie, dla których są to ostatnie dni pobytu w szkole. Mamy nadzieję, że okres nauki w naszych szkołach wyposażył Was w wiedzę, doświadczenie i odwagę do dokonywania mądrych wyborów, które pozwolą wam spełniać Wasze oczekiwania i marzenia.
Jak zawsze możemy chwalić się sukcesami i osiągnięciami naukowymi i sportowymi naszych uczniów. W tym roku szkolnym 19 uczniów otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów za bardzo dobre wyniki w nauce. Przypomnijmy, że Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy, wyniki co najmniej dobre. Dodatkowo wyróżnienia w postaci stypendiów naukowych i sportowych przyznał również Starosta Lubelski. Stypendium naukowe otrzymało 6 uczniów, a stypendium sportowe 7 uczniów. Wśród stypendystów sportowych warto wspomnieć Kamila Miąca z Zespołu Szkół im.
M. Kopernika w Bełżycach, który został brązowym medalistą w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w taekwondo zapewniając sobie awans do Kadry Narodowej.
Uczniowie naszych szkół walczyli też o indeksy. Bartosz Baran z Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, wraz z dwustoma innymi uczestnikami z całej Polski, walczył o indeks uczelni na kierunkach: chemia, chemia medyczna i chemia zrównoważonego rozwoju na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aby tego dokonać Bartosz przeszedł pomyślnie I i II etap Olimpiady Ogólnopolskiej Wiedzy Chemicznej. Z kolei w okręgowym etapie Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych wzięła udział uczennica z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach – Amelia Gliwka uczennica III klasy Technikum w zawodzie Żywienia i Usług Gastronomicznych reprezentowała szkołę w bloku gastronomia.
Rok szkolny to w każdej placówce dziesiątki sukcesów uczniów, mnóstwo zrealizowanych projektów czy innych działań, jak chociażby konkurs „Bliżej Pszczół” organizowany przez ZSRCKZ w Pszczelej Woli, czy „Mangi i Animy” w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach. Oprócz nauki uczniowie naszych szkół zdobywają dodatkowe kwalifikacje zawodowe, które zwiększają ich szanse na rynku pracy. Tak jest na przykład w Zespole Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach gdzie odbyły się między innymi kursy spawania oraz obsługi kasy fiskalnej.
Uczniowie naszych szkół to również społecznicy i wolontariusze, którzy angażują się w oddawanie krwi, organizują „Dzień Ziemi”, czy tak jak w Bełżycach, „Dzień Flagi”. W Zespole Szkól im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie z powodzeniem realizowany jest projekt UNICEF „ eMOCje w Głowie”.
Ważną rolę w życiu każdej szkoły odgrywa sport. Oprócz stale rozwijającej się w naszych szkołach dyscypliny podnoszenia ciężarów, z sukcesem rozwijają się inne ciekawe rozgrywki między innymi w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego zawody w sportach siłowych o rekord szkoły w wyciskaniu i pompkach lub konkurs rzutów do kosza i żonglerki.
Jednocześnie należy wspomnieć o inwestycjach w szkołach bo, aby szkoła zapewniała prawidłowe warunki rozwoju są one niezbędne. Najważniejszą w roku szkolnym 2021/22 inwestycją była modernizacja internatu w Zespole Szkół Rolniczych CKZ w Pszczelej Woli. Wyremontowano i umeblowano wszystkie pokoje internatu co znacznie poprawiło warunki lokalowe mieszkających tam uczniów.
Drodzy Uczniowie i Nauczyciele jeszcze raz życzymy Wam aby wakacje były udane, pełne wrażeń i dobrych emocji. Niech letni wypoczynek pozwoli Wam na zregenerowanie sił przed kolejnymi wyzwaniami, które przyniesie od września nowy rok szkolny.
Starosta Lubelski Wicestarosta Lubelski
Zdzisław Antoń Andrzej Chrząstowski
Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia
i Spraw Społecznych
Anna Zielińska