– Otwartość i docenianie efektów współpracy międzygminnej są drogą do sukcesu całego Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Kluczowa jest umiejętność dostrzegania potrzeb wszystkich mieszkańców, dlatego treść dokumentu będzie efektem wypracowanego wspólnie kompromisu. Właściwe przygotowanie Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego pozwoli na odpowiednie przygotowanie gmin i powiatów do wspólnej realizacji działań oraz pozyskiwania funduszy na wspólne projekty. Przełoży się to na wzmocnienie współpracy, a także będzie stanowić podstawę dla przedsięwzięć prowadzących do osiągnięcia określonych celów, mających realne korzyści dla wszystkich mieszkańców Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego – mówi Radosław Guz, Dyrektor Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Konsultacje mają na celu zebranie pomysłów i opinii w zakresie współpracy jednostek samorządu terytorialnego (22 gmin i 5 powiatów) dotyczących realizacji działań we wskazanych obszarach tematycznych. Uzyskane informacje będą podstawą do tworzenia Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Ze wspólnej diagnozy potrzeb oraz przedstawionych pomysłów i opinii wynikną założenia współpracy na kolejne lata.
Konsultacje potrwają od 1 kwietnia do 5 maja, w formie zdalnej poprzez wypełnienie ankiety online zamieszczonej na stronie lublin.eu. Dodatkowo istnieje możliwość pobrania dokumentu w formie pdf., wydrukowania i wypełnienia, a następnie przesłania jego skanu na adres zit@lublin.eu. Osoby, które mają trudność z dostępem do wersji elektronicznej ankiety mogą odpowiedzieć na pytania dzwoniąc na numer telefonu: 81 466 16 20 i wziąć udział w konsultacjach przy wsparciu pracownika Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dyżury konsultacyjne w formie telefonicznej prowadzone będą od 12 kwietnia do 5 maja, w każdy poniedziałek i wtorek, w godzinach 8.30-14.00.
W ramach konsultacji zaplanowano również dwa spotkania online, które odbędą się 12 kwietnia o godz. 17.00 oraz 20 kwietnia o godz. 12.00. Linki do spotkań zostaną opublikowane na stronie lublin.eu. Podczas spotkań konsultacyjnych online przewiduje się możliwość udziału tłumacza Polskiego Języka Migowego. Zgłoszenia zapotrzebowania w tym zakresie należy dokonać najpóźniej 5 dni przed spotkaniem na adres zit@lublin.eu.
Zakres Strategii będzie konsultowany dwukrotnie. Aktualne konsultacje stanowią diagnozę potrzeb i opinii, która jest niezbędna do wypracowania wspólnej wizji współpracy. Zebranie opinii mieszkańców jest jednym z pierwszych elementów prac w ramach długotrwałego procesu opracowania Strategii i wymaga zaangażowania wszystkich interesariuszy, czyli mieszkańców Miasta Lublin oraz sąsiednich gmin i ich związków, partnerów społecznych i gospodarczych oraz mieszkańców gmin należących do Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Końcowy kształt Strategii będzie poddany konsultacjom społecznym na początku 2022 roku.
Lubelski Obszar Metropolitalny to partnerstwo gmin i powiatów powołane w celu rozwiązywania wspólnych problemów. W skład tego obszaru, poza Gminą Lublin wchodzą: Gmina Bełżyce, Gmina Bychawa, Gmina Garbów, Gmina Głusk, Gmina Jabłonna, Gmina Jastków, Gmina Kamionka, Gmina Konopnica, Gmina Lubartów, Gmina Miasto Lubartów, Gmina Łęczna, Gmina Mełgiew, Gmina Nałęczów, Gmina Niedrzwica Duża, Gmina Niemce, Gmina Piaski, Gmina Spiczyn, Gmina Strzyżewice, Gmina Miejska Świdnik, Gmina Wojciechów, Gmina Wólka, Powiat Lubelski, Powiat Lubartowski, Powiat Łęczyński, Powiat Puławski, Powiat Świdnicki.
ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA ANKIETY ONLINE
Linki do spotkań online:
12 kwietnia, godz. 17.00
20 kwietnia, godz. 12.00
pliki do pobrania pod linkiem:
Ruszają konsultacje Strategii Rozwoju Ponadlokalnego / lublin.eu - oficjalny portal miasta Lublin