AKTUALNOŚCI Drukuj Zapisz

Jesienne szkolenia Wojska Polskiego

Na zdjęciu znajduje się stojący na baczność żołnierz koło Pomnika Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim w Lublinie
02
października
2020

Od końca września br. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich rozpoczęła serię szkoleń i ćwiczeń w ramach pełnionego dyżuru Sił Odpowiedzi NATO. Przemieszczenia sprzętu i żołnierzy Brygady będzie można obserwować na polskich drogach.

Od jutra (2 października) kolejne kolumny pojazdów wojskowych przemieszczą się na poligon w Orzyszu po drogach krajowych województw: podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Transporty drogowe organizowane będą zgodnie z obowiązującymi przepisami i tak, aby w jak najmniejszym stopniu powodować utrudnienia dla kierowców. Natomiast pojazdy gąsienicowe będą przewożone koleją.

Przez cały 2020 rok,  21. Brygada Strzelców Podhalańskich pełni dyżur w ramach sił odpowiedzi NATO jako Lądowa Brygada Sił Bardzo Wysokiej Gotowości. Jesienna seria szkoleń, w tym udział w cyklicznie organizowanych ćwiczeniach,  planowana była od wielu miesięcy i jest kolejnym etapem szkolenia po uzyskaniu potwierdzenia zdolności do działania w elitarnych siłach szybkiego reagowania.

Żołnierze z 21. Brygady będą się szkolić  na poligonie w Orzyszu, przed wyjazdem za granicę, gdyż na przełomie października i listopada na Litwie będą się odbywać się dwa osobne ćwiczenia: Brilliant Jump 20 i Iron Wolf 20. To pierwsze organizowane jest w cyklu dwuletnim przez natowskie Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Brunnsum (Holandia), a drugie jest ćwiczeniem narodowym z udziałem Sojuszników z NATO organizowanym przez litewską Brygadę „Żelazny Wilk”.

Ćwiczenia z udziałem Wojska Polskiego mają na celu wypełnienie naszych zobowiązań sojuszniczych, sprawdzenie procedur przerzutu wojsk tworzących siły szybkiego reagowania NATO, w tym tzw. Szpicę NATO (VJTF) i ich gotowości do współdziałania z sojusznikami w ramach połączonej operacji obronnej na terytorium państw członkowskich NATO.

Od sierpnia 2019 roku 21. Brygada Strzelców Podhalańskich wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i rozbudowy potencjału obronnego Wojska Polskiego. Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach sojuszniczego wzmocnienia.  Wojsko Polskie systematycznie szkoli się, by utrzymać zdolności operacyjne i wysoki poziom gotowości bojowej.

***

Trzonem VJTF 2020 ( Very High Readiness Joint Task Force) są żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, wspierani przez jednostki z 18. Dywizji Zmechanizowanej, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Żandarmerię Wojskową, a także ekspertów ds. logistyki oraz specjalistów w dziedzinie obrony przed zagrożeniami czynnikami masowego rażenia (CBRN). W skład szpicy wchodzą ponadto żołnierze 12 państw sojuszu.

Autor: Starostwo Powiatowe w Lublinie
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa