Szanowni Państwo,
Ustawa z dnia 01 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nakłada na tzw. instytucje obowiązane, obowiązek podejmowania określonych działań celem przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu.
Kontrolę wykonywania obowiązków w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przez instytucje obowiązane sprawuje Generalny Inspektor Informacji Finansowej, a także zgodnie z art. 130 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy w ramach sprawowanego nadzoru lub kontroli sprawują także:
Zgodnie z ustawą (art. 2 ust. 1 pkt 21 i 22) instytucjami obowiązanymi są:
Jednocześnie przypominamy, że wszystkie instytucje obowiązane wyznaczają kadrę wyższego szczebla odpowiedzialną za wykonywanie obowiązków określonych w ustawie, a w przypadku instytucji obowiązanej, w której działa zarząd lub inny organ zarządzający, wyznacza się spośród członków tego organu osobę odpowiedzialną za wdrażanie obowiązków określonych w ustawie.
Jeżeli zatem Państwa Stowarzyszenie/Fundacja jest instytucją obowiązaną w rozumieniu ustawy, należy niezwłocznie opracować wewnętrzne procedury, zgodne z wymogami określonymi w ustawie.
Starostwo Powiatowego w Lublinie, wypełniając w imieniu Starosty Lubelskiego, zadania i funkcję nadzoru nad stowarzyszeniami i fundacjami zwraca się do Państwa z prośbą o każdorazowe złożenie pisemnej informacji o spełnieniu warunków ww. ustawy w zakresie art. 2 ust. 1 pkt 21 i 22 – posiadanie statusu instytucji obowiązanej.
Wskazaną informację prosimy o przekazanie tylko w sytuacji spełniania powyższego warunku zgodnie z załączonym pismem Pani dr inż. Sylwii Pisarek – Piotrowskiej Starosty Lubelskiego.
Pismo do stowarzyszeń i fundacji 2024.doc | doc | 146,00 kB |