AKTUALNOŚCI Drukuj Zapisz

Dożynki Powiatu Lubelskiego i Województwa Lubelskiego 2024 w Radawcu

Grupa osób w tradycyjnych strojach ludowych stoi na polu obok słomianych dekoracji w kształcie zwierząt, pod namiotem, na tle niebieskiego nieba.
10
września
2024

8 września br. na lotnisku w Radawcu odbyły się Dożynki Powiatu Lubelskiego i Województwa Lubelskiego 2024.

Dożynki to święto plonów podsumowujące całoroczny trud rolników. To ważne wydarzenie, pełne radości i tradycji. Łączy pokolenia, kultywuje dawne obrzędy, jak również jest okazją do zaprezentowania folkloru i rękodzieła, które są nie tylko wyrazem lokalnej kultury, ale także sposobem na zachowanie dawnych zwyczajów i tradycji. Folklor to serce każdej dożynkowej uroczystości. 

Wydarzenie rozpoczęło się korowodem dożynkowym, w którym Gospodarze Dożynek dr inż. Sylwia Pisarek Piotrowska – Starosta Lubelski i Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Starostowie Dożynek - Wioleta Madej i Mariusz Kukiełka, witali delegacje dożynkowe z poszczególnych gmin Powiatu Lubelskiego oraz Województwa Lubelskiego. 

 Biskup Józef Wróbel odprawił Mszę Dziękczynną za zebrane plony w intencji wszystkich rolników i mieszkańców regionu. Następnie uczestnicy dożynek obejrzeli tradycyjny obrzęd dożynkowy, połączony z ceremoniałem dzielenia chleba.

 Podczas Dożynek Rolnicy i Koła Gospodyń Wiejskich zostali odznaczeni za swoją ciężką pracę i wkład w rozwój Województwa Lubelskiego. Z Powiatu Lubelskiego zostali uhonorowani pamiątkowym medalem: Rolnik Rafał Rzążewski oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Kawce, reprezentowane przez Karolinę Budoran – Przewodniczącą Koła, natomiast Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymał Arkadiusz Ciołek.  

Rozstrzygnięte zostały również dwa konkursy: Powiatowy Konkurs Wieńców Dożynkowych w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i współczesny oraz Najpiękniejsza Posesja Powiatu Lubelskiego: zagroda wiejska (gospodarstwo rolne) oraz zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. 

dr inż. Sylwia Pisarek Piotrowska – Starosta Lubelski w swoim wystąpieniu podziękowała Rolnikom za ich ciężką pracę oraz Kołom Gospodyń Wiejskich za pielęgnowanie tradycji: ,,Dziś spotykamy się, aby wspólnie świętować zakończenie tegorocznych żniw – czas, który od wieków jest symbolem ciężkiej pracy, poświęcenia i miłości do ziemi. Dożynki to wyjątkowy moment, kiedy możemy wyrazić naszą wdzięczność i szacunek dla Was, rolników – ludzi, którzy swoją codzienną pracą zapewniają chleb na naszych stołach. Państwa praca nie jest łatwa, często wymaga wyrzeczeń, a jej rezultaty zależą nie tylko od Waszych umiejętności, ale również od sił natury. Dlatego tym bardziej zasługujecie na nasze uznanie. Dziękuję Wam, że każdego dnia wkładacie serce w to, co robicie, dbając o nasze wspólne dobro. Chciałabym również podziękować Kołom Gospodyń Wiejskich, które odgrywają niezwykle ważną rolę w naszych lokalnych społecznościach. Wasza działalność to nie tylko pielęgnowanie tradycji, ale także budowanie więzi międzyludzkich i wspieranie lokalnych inicjatyw. Dzięki Wam nasza kultura kwitnie, a zwyczaje i obyczaje są przekazywane z pokolenia na pokolenie”. 

Uczestnicy dożynek mieli możliwość odwiedzenia stoisk promocyjno-wystawienniczych m. in. Powiatu Lubelskiego, Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie, Narodowego Funduszu Zdrowia Oddziału w Lublinie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie – Izba Tradycji KWP w Lublinie, Muzeum Wsi Lubelskiej, Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w Lublinie, Inkubatora Pszczelarstwa z Pszczelej Woli, szpitali powiatowych, a także szkół  ponadpodstawowych i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, których organem prowadzącym jest Powiat Lubelski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Lubelskiego, na których można było skosztować regionalnych potraw oraz tradycyjnych wypieków. 

Dla najmłodszych uczestników Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji tj. warsztaty z animatorami, Wesołe Miasteczko, strefę gier i zabaw oraz dmuchane zjeżdżalnie. 

Przed publicznością wystąpiły zespoły Defis oraz Future Folk, a także gwiazda wieczoru - Ania Dąbrowska. 

 

Autor: Ewa Urban
Powrót
grafika dłoń
PORADNIK
KLIENTA
Osoba trzymająca komórkę z mapą
Geoportal
grafika tryby
Instrukcje
załatwiania
spraw
grafika tablet
E-usługi
grafika dłonie na klawiaturze
Elektroniczna
Tablica
ogłoszeń
logo esesja
E-sesja
grafika kamera
Transmisje
z sesji
rady powiatu
grafika przybory piśmiennicze
Edukacja
w powiecie
lubelskim
grafika dłoń z długopisem
Powiatowa Rada
Pożytku publicznego
grafika młotek sędziowski
Nieodpłatna
pomoc
prawna
grafika chmury
Pogoda
grafika dokumenty i lupa
Ochrona
danych
osobowych
grafika pusta klasa
Projekty
edukacyjne
grafika logo inkubator
Inkubator
pszczelarstwa